W niedzielę 8 września w Ostrowie Lubelskim odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne. W dorocznym Święcie Plonów uczestniczyli przedstawiciele wszystkich gmin z terenu naszego powiatu.
Nie mogło oczywiście zabraknąć reprezentantów Gminy Lubartów. Delegacji naszego samorządu przewodniczyli Wójt Gminy Lubartów Krzysztof Kopyść i Przewodniczący Rady Gminy Lubartów Sławomir Sugier.
Uroczystości rozpoczęły się w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowie Lubelskim. Podczas Mszy Świętej, zebrani dziękowali za tegoroczne plony, za błogosławieństwo podczas trudnej pracy polskiego rolnika. Po uroczystościach kościelnych dożynkowy korowód udał się na plac w Parku Miejskim, gdzie odbyły się dalsze punkty programu. Każda z gminnej delegacji miała możliwość zaprezentowania się na scenie. Naszą gminę reprezentował zespół „Rokiczanka”. Profesjonalny występ wzbudził ogromne zainteresowanie publiczności. Przedstawiciele Klubów Seniora z terenu gminy, w specjalnie przygotowanym namiocie częstowali chętnych pysznymi regionalnymi potrawami, przygotowanymi specjalnie na dożynki.
Podczas dożynek odbył się konkurs wieńców dożynkowych. Wieńce oceniane były w dwóch kategoriach – tradycyjne i współczesne. W kategorii wieńców tradycyjnych wieniec Gminy Lubartów zajął drugie miejsce. Ogromny trud w jego przygotowanie włożyli mieszkańcy Trzcińca, a żmudnymi pracami kierował sołtys Sławomir Foltyn.
W trakcie dożynek wręczono wyróżnienia rolnikom z terenu powiatu, zgłoszonym przez poszczególne gminy. Ireneusz Szczuchniak odebrał dyplom uznania i nagrodę dla wyróżniających się rolników z terenu Powiatu Lubartowskiego. Reprezentujący Gminę Lubartów Ireneusz Szczuchniak posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 4 ha w miejscowości Wandzin. Dodatkowo uprawia rodzinne gospodarstwo o powierzchni 14 ha położone w miejscowościach Wandzin i Trzciniec. Gospodarstwo Ireneusza Szczuchniaka nastawione jest głównie na produkcję zboża i roślin motylkowych oraz na potrzeby własne.
Uprawiane jest więc żyto, pszenżyto, pszenica, owies i łubin. Gospodarstwo stosuje nowoczesne technologie i wyposażone jest w nowoczesny sprzęt rolniczy, m.in. ciągniki, kombajn do zboża, kombajn do ziemniaków i inny niezbędny sprzęt rolniczy. Rolnik dba o ciągły rozwój swojego gospodarstwa, inwestując środki własne oraz uzyskane w ramach dopłat bezpośrednich pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.