bip logo pomn1 grad

ePUAP www

Jesteśmy bezpieczną gminą

O 38 przestępstw więcej odnotowała w ubiegłym roku na terenie naszej gminy lubartowska Policja. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie zaprezentowali ministerialny projekt powstającej interaktywnej „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”.

Informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz działalności Policji na terenie Gminy Lubartów, przestawił 26 lutego podczas sesji Rady Gminy, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lubartowie, mł. insp. Grzegorz Hołub. Na obradach obecny był także zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie asp. Łukasz Błaziak oraz dzielnicowi Gminy Lubartów – asp. szt. Emil Bocheński oraz mł. asp. Andrzej Ochalski. W ubiegłym roku na terenie Gminy Lubartów stwierdzono 108 przestępstw, co w porównaniu z rokiem 2014 daje wzrost ilości przestępstw o 38. Policja nie odnotowała najcięższego przestępstwa przeciw życiu – zabójstwa. Wśród przestępstw stwierdzonych nie było także rozbojów, bójek i pobić. Nastąpił jednak wzrost stwierdzonych przestępstw o charakterze kryminalnym. W 2015 r. Policja odnotowała 11 kradzieży z włamaniem i tyle samo kradzieży mienia. Spadek nastąpił w przypadku przestępstw przeciwko rodzinie i przestępstw narkotykowych. Odnotowano jedynie 2 przestępstwa dotyczące uszczerbku na zdrowiu. Lubartowska Policja zarejestrowała 5 przestępstw przeciwko rodzinie – w tym 3 przestępstwa znęcania się oraz 2 przestępstwa dotyczące uchylania się od płacenia alimentów. W 2015 r. Policja odnotowała na terenie Gminy Lubartów jedno przestępstwo narkotykowe. Do sądu trafił akt oskarżenia za posiadanie narkotyków.

W ubiegłym roku na drogach Gminy Lubartów doszło do 8 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osoby, a 8 osób zostało rannych. Do wypadków doszło w Łucce, Nowodworze, Skrobowie-Kolonii, Annoborze, Szczekarkowie, Wandzinie i na obwodnicy Lubartowa. W 2015 r. Policja odnotowała 158 kolizji drogowych (o 26 więcej niż w 2014 r.). Miejscowościami, w których najczęściej dochodziło do zdarzeń drogowych były: Łucka, Wandzin, Szczekarków, Trzciniec, Łucka-Kolonia, Skrobów-Kolonia, Wincentów, Rokitno, Lisów i Wólka Rokicka. W minionym roku lubartowska Policja przeprowadziła ok. 7 tys. badań trzeźwości wśród kierujących. W efekcie zatrzymano 38 nietrzeźwych kierujących pojazdami samochodowymi (o 21 więcej niż w 2014 r.), w tym 5 nietrzeźwych kierujących motocyklami i motorowerami.

W roku ubiegłym Policja ujawniła 174 wykroczenia popełnione na terenie Gminy Lubartów, w których najczęstszymi były naruszenia w ruchu drogowym.
Komenda Powiatowej Policji w Lubartowie corocznie prowadzi na terenie Gminy Lubartów szereg czynności i przedsięwzięć profilaktycznych. W 2015 r. zrealizowano 7 takich inicjatyw – Konkurs Wiedzy Prewencyjnej „Jestem Bezpieczny”, „Bezpieczna droga do szkoły”, „Grawer 2”, „Czy psy muszą gryźć?”, „Turniej bezpieczeństwa w ruchu drogowym”, Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Reprezentanci Komendy Powiatowej  Policji w Lubartowie przedstawili radnym multimedialną prezentację „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”, przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dzięki niej mieszkańcy naszej gminy będą mogli przez Internet monitorować najbliższy obszar zamieszkania, a także  każdy rejon Polski pod względem bezpieczeństwa. Mapa aktualizować się będzie w systemie kwartalnym, a każdy zainteresowany będzie mógł odszukać na niej rzetelne i czytelne informacje zawierające wykaz zagrożeń dla życia i zdrowia oraz mienia, wykaz zagrożeń bezpieczeństwa ruchu oraz liczbę przestępstw odnotowanych  w danym województwie, powiecie czy gminie. Nowo powstający system ma służyć poprawie komunikacji między Policją a społeczeństwem w zakresie poprawy bezpieczeństwa.

on 02 marzec 2016
Odsłony: 929