W dniu 19.01.2016 r. odbyła się I sesja Rady Seniorów Gminy Lubartów. W skład Rady Seniorów Gminy Lubartów na mocy Zarządzenia nr 208/15 Wójta Gminy Lubartów z dnia 31 grudnia 2015 r. weszli: Halina Baturo zam. Trzciniec; Halina Bielaszewska zam. Skrobów-Kolonia; Jan Budzyński zam. Nowodwór; Jan Lisek zam. Brzeziny; Zofia Mazurek zam. Szczekarków; Janina Pojęta zam. Lisów; Gabriela Zawadewicz zam. Mieczysławka.
Obrady rozpoczęły się od przedstawienia członków Rady Seniorów Gminy Lubartów oraz złożenia przez nich uroczystego ślubowania. Wójt Gminy Lubartów Krzysztof Kopyść wręczył zaprzysiężonym radnym zaświadczenia o wyborze.
Podczas I sesji Radni wybrali spośród siebie Przewodniczącego, którym została Pani Gabriela Zawadewicz. Pani Janina Pojęta została wiceprzewodniczącą Rady Seniorów Gminy Lubartów, natomiast funkcję sekretarza będzie pełnić Pani Zofia Mazurek.
Kandydatów do Rady Seniorów Gminy Lubartów można było zgłaszać od 14 do 28 grudnia 2015 r. W głosowaniu tajnym powołana przez Wójta Komisja Wyborcza przeprowadziła w dn. 30.12.2015 r. wybory oraz ustaliła ich wyniki, przedkładając je następnie Wójtowi. Rada Seniorów jest organem o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym wobec władz Gminy Lubartów, z którymi współpracuje we wszystkich obszarach dotyczących osób starszych. Kadencja Rady trwa 4 lata licząc od dnia powołania jej członków.
Poniżej prezentujemy sylwetki radnych Rady Seniorów Gminy Lubartów:
Halina Baturo
Pracę zawodową rozpoczęła 7 stycznia 1967 r. w PZGS „Samopomoc Chłopska” w Lubartowie w charakterze pracownika finansowo-księgowego. Od 1 października 1968 r. objęła stanowisko kierownika Gromadzkiej Biblioteki Publicznej w Trzcińcu koło Lubartowa. Placówka ta w kolejnych latach pełniła funkcję biblioteki gminnej dla gminy Lubartów. W 2002 r. z inicjatywy kustosz Haliny Baturo GBP została eksperymentalnie przeniesiona do lokalu Urzędu Gminy. Od tego czasu dyrektor pełniła funkcje nadzorczo-koordynacyjne nad jedną z najliczniejszych sieci gminnych województwa lubelskiego. Kierowała pracą pięciu filii i dziewięciu punktów bibliotecznych. Przez trzydzieści dziewięć lat pracy wyróżniała się zaangażowaniem w działalność biblioteczną, przejawiała dużą aktywność lokalną, a także uczestniczyła w pracach Rady i zarządu Gminy Lubartów. Jej działalność organizatorska, kulturalno-oświatowa i promocyjna uzyskała powszechne uznanie i przyczyniła się do wzrostu rangi biblioteki. Aktywnie upowszechniała dorobek kulturalny i piśmienniczy oraz tradycje gminy i regionu lubartowskiego. Starała się dostosować ofertę biblioteczną do zmieniających się potrzeb środowiska. W pracy z czytelnikami dbała o dostęp młodzieży i dzieci do zbiorów, stąd w gminie przez całe lata prowadzone były społecznie liczne punkty biblioteczne. Halina Baturo zasłużyła się też troską o poprawę warunków lokalowych placówek bibliotecznych, przy których funkcjonowały wiejskie świetlice. Była liderką bibliotekarek powiatu lubartowskiego. Udzielała się społecznie jako członek KGW, Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego, Lubartowskiego Koła SBP. Na emeryturę odeszła 27 września 2007 r. W uznaniu zasług w 1996 r. otrzymała srebrny Krzyż Zasługi oraz odznakę Zasłużony Działacz Kultury
Zofia Bogumiła Mazurek
Pani Zofia Mazurek jest emerytką od lat aktywnie działającą społecznie. Prowadzi własne gospodarstwo agroturystyczne. Od 2011roku uczestniczy w zajęciach organizowanych w Stowarzyszeniu Inicjatyw Lokalnych „SIL” w Lubartowie. Ukończyła w tym czasie wiele kursów i szkoleń z zakresu współpracy z osobami starszymi, które wykorzystuje w bieżącej swojej działalności. Jest przewodniczącą założonego w 2015r klubu seniora „Sami Sobie” w Szczekarkowie. Osoba chętna do pracy społecznej na rzecz swojej miejscowości, a w szczególności na rzecz jej starszych mieszkańców. W powołanym Stowarzyszeniu „Razem” dla Gminy Lubartów wybrana została do składu Komisji Rewizyjnej.
Gabriela Zawadewicz
Pani Gabriela Zawadewicz, od kilku lat emerytka, aktywnie spędzająca czas po zakończeniu aktywności zawodowej. Od 10 lat mieszka i działa w miejscowości Mieczysławka po raz trzeci pełniąc funkcję sołtysa wsi. Osoba miła, życzliwa, zainteresowana działalnością na rzecz osób starszych w gminie Lubartów, jest jednocześnie słuchaczką Uniwersytetu Trzeciego Wieku w mieście Lubartowie. Chętnie uczestniczy w działaniach na rzecz seniorów, również poprzez bezpośrednią pomoc w ich organizacji.
Jan Budzyński
Pan Jan Budzyński mieszkaniec Nowodworu jest społecznikiem z długim stażem działalności w różnego rodzaju organizacjach. Zaczynał w Związku Młodzieży Wiejskiej już w 1965 roku. Od 1970 roku był prezesem Kółka Rolniczego w Nowodworze, a jednocześnie członkiem Rady Spółdzielni Kółek Rolniczych w Łucce. Pracował na rzecz swojej miejscowości będąc członkiem Rady Sołeckiej. Uczestniczył w pracach przy budowie i rozbudowie remizy strażackiej i klubu wiejskiego, rozbudowie budynku szkoły oraz Kaplicy w Nowodworze. Jest osobą życzliwą, zaradną, chętną do pomocy. Od chwili założenia Klubu Seniora w Nowodworze aktywnie uczestniczy w jego działalności. W powołanym Stowarzyszeniu „Razem” dla Gminy Lubartów wybrany został do składu Komisji Rewizyjnej.
Jan Eugeniusz Lisek
Jan Eugeniusz Lisek to wieloletni społecznik. Radny I kadencji Rady Gminy Lubartów w latach 1990-1994. Sołtys jednej kadencji. Od młodych lat należy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach, gdzie pełni funkcję skarbnika. W wieloletniej działalności społecznej był też członkiem Rady Parafialnej. Odznaczony wieloma medalami za wysługę lat oraz Medalem „Chomicza”. Od początku powstania aktywnie uczestniczy w działalności Klubu Seniora w Brzezinach. Pomaga w organizowaniu spotkań i wyjazdów, w których też sam bierze aktywny udział. Sympatyczny, życzliwy, nigdy nie odmawia pomocy.
Halina Bielaszewska
Pani Halina Bielaszewska jest emerytowanym wieloletnim pracownikiem samorządowym. Od 2014 r. aktywnie działa w Klubie Seniora w miejscowości Skrobów. Uczestniczyła w wielu projektach na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Odbyła szereg szkoleń związanych z opieką nad osobami starszymi, z zakresu psychologii, integracji społeczności lokalnej, działalności seniorów i ich potrzeb, a także z zakresu księgowości stowarzyszeń. Brała aktywny udział w organizowaniu imprez kulturalnych na terenie swojej miejscowości. Mieszkając na wsi, a jednocześnie pracując w samorządzie terytorialnym poznała problemy społeczności lokalnej i jednocześnie możliwości gminy w zakresie wspierania osób starszych w środowisku. W powołanym Stowarzyszeniu „Razem” dla Gminy Lubartów wybrana została do składu Zarządu. Zdobytą wiedzą oraz doświadczeniem życiowym i zawodowym chętnie dzieli się z innymi, nie tylko starszymi mieszkańcami Skrobowa i Gminy Lubartów.
Janina Pojęta
Działalność społeczną rozpoczęła w 1989 r. będąc współzałożycielką komitetu telefonizacji wsi. Radna dwóch kadencji Rady Gminy Lubartów tj. w latach 1998-2002 i 2006-2010. Działaczka klubu „Seniora” w Lisowie, organizującego m.in. coroczne spotkania wigilijne. Bierze aktywny udział w organizowaniu różnych form aktywności i imprez kulturalnych na terenie swojej miejscowości. Mieszkając na wsi, a jednocześnie pracując w samorządzie terytorialnym poznała problemy społeczności lokalnej i jednocześnie możliwości gminy w zakresie wspierania osób starszych w środowisku.