Dnia 21.05.2015 roku odbył się cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Lubartów i powiatu lubartowskiego z Vasylyną Bas z Ukrainy i Marthą Schmidt z Niemczech.
Nasi goście to wolontariusze z Fundacji Schumana z Warszawy. Głównym celem projektu była motywacja uczniów, którzy już są młodymi Europejczykami, do aktywności obywatelskiej oraz promowania integracji europejskiej i wartości na jakich się ona opiera.
Vasylyna i Martha cykl spotkań rozpoczęły od Gimnazjum w Niedźwiadzie. Następnie spotkały się z uczniami z klas IV, V i VI w Szkole Podstawowej w Szczekarkowie. Jest to dość mała szkoła wiejska i tym bardziej poszukiwane są różne formy budzenia w uczniach motywacji do działań proeuropejskich. To również jest część populacji, która w przyszłości będzie stanowiła o kształcie zarówno naszego kraju, jak i Europy.
Ostatnie warsztaty miały miejsce w Urzędzie Gminy Lubartów. Zanim jednak rozpoczęło się spotkanie z uczniami ze szkół gimnazjalnych, nastąpiło otwarcie pokonkursowej wystawy plastycznej połączone z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Konkurs plastyczny „Ukraina i Niemcy okiem małego artysty” skierowany był do uczniów ze szkół podstawowych z terenu Gminy Lubartów. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności, wrażliwości oraz wyobraźni plastycznej, wychowywanie w duchu tolerancji dla innych narodowości, kultur, tradycji i miejsc. Ponadto, uczniowie mieli okazję bliżej przyjrzeć się naszym krajom sąsiedzkim na wschodzie i zachodzie. Na konkurs wpłynęło 38 prac z 6 szkół. Komisja konkursowa miał bardzo trudne zadanie, ponieważ poziom prac był bardzo wysoki. W konkursie zostało przyznane pięć nagród głównych oraz pięć wyróżnień. Zwycięzcą w konkursie plastycznym został Paweł Peterwas (kl VI) ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce. II miejsce zajęła Klaudia Bronisz (kl IV) ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach. III miejsce zajęła Karolina Woźniak (kl VI) ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce. IV miejsce zajął Dominik Mirosławski (kl V) ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie. V miejsce zajęła Martyna Bronisz (kl IV) ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach. Natomiast wyróżnienia zostały przyznane: Natalii Brzozowskiej – SP Brzeziny, Marlenie Sędowskiej - SP Brzeziny, Kacprowi Gorgolowi – SP Nowodwór, Aleksandrze Krawczyk – SP Łucka oraz Kindze Kożuch – SP Brzeziny.
Sponsorem nagród w konkursie plastycznym była Gmina Lubartów. Nagrody zwycięzcom wręczała Pani Beata Wilczyńska reprezentująca Urząd Gminy oraz Pan Paweł Dobek – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie, która była organizatorem projektu.
Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród odbyło się ostatnie spotkanie z młodzieżą gimnazjalną. Głównym tematem przewodnim wszystkich spotkań był temat „Upadek Muru Berlińskiego. Jego konsekwencje dla współczesnej historii”. W ramach spotkania chcieliśmy dotknąć również zagadnień dotyczących problemu Wschód-Zachód - podziały w naszych głowach. W czasie warsztatów poruszane były zagadnienia stereotypów i uprzedzeń zakorzenionych w historycznej przeszłości. Bardzo pozytywnym aspektem tych spotkań jest fakt, że są młodzi ludzie, którzy chętnie spotykają się z innymi, żeby łamać te uprzedzenia. Świadomość problemów otaczającej nas rzeczywistości, o których otwarcie potrafimy rozmawiać, sprawia, że nasze działania są bardziej kreatywne i nastawione na osiąganie pozytywnych celów. Oby ta chęć wspólnego działania i łamania stereotypów w naszych środowiskach tych bliskich i tych dalszych była inspiracją dla nas wszystkich i pomagała nam wyznaczać dalsze kierunki podejmowanych działań.
Na zakończenie uczestnicy spotkania mieli okazję zadawać wiele ciekawych pytań. Dzięki temu mieli również okazję usłyszenia wielu interesujących rzeczy na temat katastrofy, jaka miała miejsce w Czarnobylu. Vasylina z Ukrainy, która była przez prawie trzy lata przewodnikiem po strefie „0”, pokazała również ciekawą prezentację na ten temat.
Uczestnicząc w zaplanowanych spotkaniach młodzież miała okazję koncentrować się na aktywizacji społecznej oraz promowaniu wartości demokratycznych i obywatelskich. Wolontariuszki z Fundacji Szumana zachęcały do aktywnego udziału w społeczeństwie obywatelskim, włączenia się w życie publiczne, w działalność na rzecz środowiska lokalnego, w wolontariat. Projekt ten stwarzał okazję młodzieży z naszego środowiska lokalnego do współpracy z wolontariuszami europejskimi oraz zarażania się ich entuzjazmem i chęcią do działania.
Więcej zdjęć z wydarzenia... przejdź do galerii