„Niech ten dzień będzie swoistym hołdem – wotum wdzięczności polskiego pożarnictwa za opiekę nad naszą służbą, niech te podniosłe chwile będą symbolem jedności strażackiej rodziny, a liczny udział pielgrzymów zapewni godną oprawę naszego święta”
– takie słowa znalazły się na zaproszeniu na VII Ogólnopolską Pielgrzymkę Strażaków na Jasną Górę, która miała miejsce w niedzielę, 26 kwietnia br.
Tradycyjnie, zwyczajem wywodzącym się z okresu przedwojennego, gdzie 18 marca 1939 roku po raz pierwszy miał miejsce Zjazd Strażactwa Polskiego na Jasnej Górze, co pięć lat strażacy z całej Polski spotykają się w Częstochowie, by móc razem świętować.
W pielgrzymce wzięli udział m. in. posłowie, senatorowie, przedstawiciele ministerstw, urzędów centralnych, kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej, władze związku OSP RP, kompanie honorowe i poczty sztandarowe, w tym także strażacy z gminy Lubartów.
Zbiórka miała miejsce o godzinie 9.15, na Placu Biegańskiego w Częstochowie, gdzie ustawiono pododdziały strażackie, które złożyły meldunek Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Prezydent posadził symboliczny „Dąb Wdzięczności” z okazji 25-lecia demokratycznych przemian w Polsce. Historycznie nawiązuje on do „Dębów Niepodległości", które sadzone były w latach 1918-1928 na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości po okresie zaborów. Następnie wszyscy uczestnicy ruszyli na Jasną Górę, gdzie Prezydent RP wygłosił przemówienie, w którym wyraził wdzięczność i uznanie dla pracy strażaków. Po przemówieniu, o godzinie 12.00 odbyła się uroczysta Msza Święta na Błoniach Jasnogórskich. Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę to także czas występów artystycznych. Ponad 100 zespołów, orkiestry oraz zespoły artystyczne OSP stworzyły wspaniała oprawę dla wydarzenia.