Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej
Gmina Lubartów jest członkiem Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej. Jest to związek powołany w 2004 r., obejmujący 5 gmin, których celem jest wspólna i racjonalna gospodarka odpadami. W skład porozumienia wchodzą miasta: Lubartów i Ostrów Lubelski oraz gminy: Lubartów, Ostrówek, Serniki. Cele działania Związku to m.in.:
- opracowanie i wdrożenie kompleksowego programu gospodarki odpadami,
- utworzenie i prowadzenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów,
- edukacja ekologiczna,
- rekultywacja starych, niespełniających norm składowisk w gminach członkowskich,
- nadzór nad efektywnym wykorzystaniem majątku wniesionego przez gminy członkowskie Związku,
- pozyskiwanie środków finansowych z UE i innych źródeł na realizację programu.
Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej
Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej to największa ogólnopolska organizacja skupiająca gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Podstawowym celem Związku jest integracja samorządów wiejskich i rozwiązywanie typowych problemów tego środowiska. Misją Związku jest służba na rzecz społeczności gmin wiejskich, a szczególnie pomoc w wysiłkach skierowanych na:
- rozwój demokracji lokalnej,
- stworzenie warunków lokalnego rozwoju gospodarczego,
- integrację gmin i rozwój samorządności lokalnej.
Lokalna Grupa Działania „Doliną Wieprza i leśnym szlakiem”
Lokalna Grupa Działania „Doliną Wieprza i leśnym szlakiem” jest partnerstwem trójsektorowym w formie stowarzyszenia, składającym się z przedstawicieli sektora publicznego, gospodarczego oraz społecznego. Jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem osób fizycznych i osób prawnych, realizującym określone w statucie cele. Podstawą prawną funkcjonowania LGD są ustawy: o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich oraz o stowarzyszeniach. LGD przygotowuje Lokalną Strategię Rozwoju. Po akceptacji LGD przez samorząd danego województwa, może ona korzystać ze środków finansowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Faktyczny proces budowania partnerstwa, którego efektem było utworzenie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Doliną Wieprza i leśnym szlakiem”, rozpoczął się na początku 2008 r.
W dniu 11 lutego 2008 r. z inicjatywy Wójta Gminy Lubartów odbyło się spotkanie wójtów gmin powiatu lubartowskiego, na którym zapoczątkowano prace nad tworzeniem trójsektorowego partnerstwa. Rozpoczęły się również pierwsze rozmowy z lokalnymi liderami, organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorcami. Początkowo w spotkaniach brali udział przedstawiciele 9 gmin z terenu powiatu lubartowskiego, później wycofały się gminy Ostrów Lubelski i Uścimów ze względu na niewielki poziom spójności z obszarem pozostałych gmin.
Od 25 kwietnia 2008 r. do 9 czerwca 2008 r. do Stowarzyszenia uchwałami rad gmin, a w przypadku Kocka Rady Miejskiej, przystępowały kolejno gminy: Lubartów (25.04), Kock (20.05), Kamionka (21.05), Serniki (26.05), Niedźwiada (31.05), Firlej (03.06) i Ostrówek (09.06), która jako ostatnia weszła w skład LGD.
Stowarzyszenie zostało zawiązane 21 lipca 2008 r. w Lubartowie. W jego skład weszli samorządowcy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu siedmiu gmin. Do chwili obecnej skład LGD nie uległ rozszerzeniu.
LGD obejmuje obszar o powierzchni 759,13 km2 z liczbą 45 378 mieszkańców (stan na dzień 31.12.2014 r.) i graniczy z następującymi gminami, zaczynając od północy: Serokomla, Borki, Czemierniki, Siemień, Parczew, Spiczyn, Niemce, Garbów. Wszystkie gminy wchodzące w skład LGD stanowią zatem jeden zwarty obszar, z którego wyłączone zostało jedynie miasto Lubartów.
Lubelski Obszar Funkcjonalny (Związek ZIT)
Dnia 13 maja 2014 r. przedstawiciele władz 16 gmin podpisali umowę w sprawie współpracy jednostek samorządu terytorialnego w ramach Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Razem z gminą Lubartów do LOF należą gminy: Lublin, Świdnik, Niemce, Piaski, Głusk, Jabłonna, Jastków, Konopnica, Mełgiew, Nałęczów, Niedrzwica Duża, Spiczyn, Strzyżewice, Wólka. LOF obejmuje łącznie obszar 1 568,37 km2, zamieszkany przez 521 699 mieszkańców (stan na dzień 31.12.2014 r.).
W związku z podpisaniem porozumienia powstała Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Zasadniczym celem określonym w Strategii ZIT jest poprawa infrastruktury drogowej i rozwój transportu zbiorowego na terenie LOF. Porozumienie ma pomóc w wykorzystywaniu funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej UE. W latach 2014–2020 na inwestycje zlokalizowane na terenie LOF zostanie przeznaczone ponad 400 mln zł pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.